wtorek, 20 sierpnia 2013

W KAŻDYM Z NAS DRZEMIE... BRUKSELKA!

Wielu współczesnych ludzi ma dość oklepane motto życiowe: "Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce" – któż z nas nie słyszał tego jakże oryginalnego powiedzenia? Nie mogę powiedzieć, że jest to nieudolna próba tłumaczenia własnego lenistwa, bo z wyżej wymienionych słów wynika, że delikwentowi przynajmniej "chce się chcieć", a to zawsze jakiś krok w stronę sukcesu. Tu jednak często pojawia się problem. Chęci niby są, ale nic poza tym. Jak temu zaradzić?

Wystarczy tylko zmienić nastawienie. W tym celu dobrze jest potrenować wyobraźnię. Stwórzmy więc w niej małą, uroczą istotkę w wieku lat czterech-pięciu; dla dodania dramatyzmu można zaokrąglić do sześciu. Niech to będzie dziewczynka. Wśród przedstawicielek płci pięknej spotyka się Maliny tudzież inne Hiacynty, nazwane tak na cześć owoców czy kwiatów. Warzywa zostały w tym spisie ogrodowych imion pominięte, więc żeby nie było im przykro, naszą bohaterkę nazwijmy Brukselką. 

Mamy już w głowie obraz małej brunetki z warkoczami, słodkiego aniołka z burzą blond loków albo coś jeszcze innego, co tylko nasza wena twórcza zdołała wymyślić. To jedna z niewielu sytuacji kiedy możemy sobie szczerze powiedzieć, że wygląd jest nieważny, zostawmy zatem kolor włosów dziewczynki i skupmy się teraz na jednym dniu z jej życia. Idziemy sobie rano na zakupy i nagle na naszej drodze, zupełnie znikąd, pojawia się gałąź. Co widzimy? Zwykłą gałązkę, nic szczególnego. Tymczasem nasza bohaterka, bawiąc się z bratem w ogrodzie, zauważa ów przedmiot i dostrzega w nim magiczną różdżkę, miecz świetlny albo ogon kosmity. Jak mogliśmy zignorować tak fantastyczną rzecz? Punkt dla dziewczynki.

Wracamy z zakupów do domu i jemy obiad – zupę jarzynową. Napełniania żołądka jedzeniem nie da się raczej zaliczyć do fascynujących przygód, ale z powodzeniem można je wpisać na listę codziennych czynności życiowych, podczas których nie czujemy przypływu adrenaliny. Teraz do akcji wkracza kilkulatka i nagle okazuje się, że nawet opróżnianie talerza może być ciekawe. Mała wykorzystuje swoją kreatywność i widzi warzywa obdarzone życiem, dla których wycieczka na łyżce do buzi dziewczynki jest szczytem marzeń. Podsumowując – my zjedliśmy zupę, a Brukselka – robiąc dokładnie to samo – uszczęśliwiła swoje zielone imienniczki. 

Widzimy teraz, że wyobraźnia zupełnie zmienia w człowieku jego spojrzenie na świat. Może podane przykłady są banalne, ale moim zdaniem doskonale pokazują różnicę między mentalnością dziecka a nastolatka czy dorosłego. Wszyscy mieliśmy kiedyś po kilka lat i miło jest wspomnieć stare, dobre czasy, przypominając sobie małą siebie. Często nie docenia się potęgi dziecięcej pomysłowości, a to jest błąd. Warto czasem się zastanowić „co na moim miejscu zrobiłaby Brukselka?” Nawet jeśli nie wymyśliłaby niczego wybitnego, to jej tok myślenia na pewno byłby oryginalny. Zwykłe, szare rzeczy oglądane oczami kilkulatki mogą w okamgnieniu stać się niesamowite i magiczne, a przebywanie w ich otoczeniu powoduje nieustający uśmiech. Czasami odnajdując w sobie beztroskie dziecko, znacznie łatwiej jest przezwyciężyć codzienne problemy i po prostu ‘zacząć chcieć’. W dziedzinie kreatywności maluchy zawsze będą mistrzami a dorośli, chcąc ubarwić sobie życie, powinni brać z nich przykład.

Brukselka – nastolatka

LUBIĘ... SZKOŁĘ?!

Kartkówki, sprawdziany, odpytywanie, zakuwanie. Pewnie tak większość uczniów postrzega szkołę. To nie jest błędne myślenie – ba, powiedziałabym, że to jest właśnie prawidłowe, w końcu o to chodzi, by się w tej placówce uczyć. Systematyczna nauka to początek wielkiego łańcucha. Ona prowadzi do dobrych ocen, dobre oceny do dobrej średniej, dobra średnia do stypendium, stypendium do zakupów… Nie zaraz – chyba nie tak to leciało… No i proszę,  jak łatwo idzie się pogubić (że jakie wypracowanie w maju…?!). Dobra, jeszcze raz, tym razem na poważnie. Systematyczna nauka fakt, prowadzi do dobrych ocen, średniej, ale  nie tylko. Systematycznie powtarzanie materiału zaprowadzi nas w końcu do sali, w której usiądziemy elegancko ubrani, a o godz. 9:00 dostaniemy kilka arkuszy A4 i już na pierwszym z nich dopatrzymy się napisu „matura”. Ten moment będzie właśnie punktem kulminacyjnym naszego pobytu w szkole.

Zanim jednak do tego dojdzie, spójrzmy trochę inaczej na szkolną rzeczywistość. Czy naprawdę budzi ona tylko negatywne emocje? A nowi znajomi, przyjaźnie, miłostki? Wycieczki, na których zawsze działo się coś ciekawego (przeważnie w autobusie…)? Przerwy, które niejednokrotnie przypominały najlepszy kabaret; opalanie się na ławce w oczekiwaniu na autobus (ach, oby przyjechał jak najpóźniej…)?  Mnie szkoła kojarzy się właśnie z uśmiechem i radością, przezwyciężaniem własnych słabości (ile tych fikołków?!). To miejsce, gdzie poznało się cudownych ludzi, z którymi robiło się niezapomniane rzeczy, chodziło na pamiętne imprezy.  Bo gdyby nie szkoła, to pewnie nigdy nie weszłabym na Śnieżkę, nie napisałabym „tomiku” wierszy w różowym zeszycie z Barbie, nie przeczytałabym czterech książek o FC Barcelonie,  nie pojechałabym na koncert Enej, nie zjadłabym tylu osiemnastkowych tortów, nie znałabym cotygodniowej oferty sieci sklepów „Biedronka”….

To tylko niektóre wycinki z mojego licealnego życia, które niestety już dobiega końca. Będąc w III klasie LO, mogę spojrzeć na szkołę z innej perspektywy. Nie tylko jako na miejsce do nauki, ale też rozrywki. Brzmi jak oksymoron? A jednak to prawda.  Fakt, nikt nie będzie się tu dobrze czuł, jeśli się sam nie odnajdzie i nie będzie próbował nawiązać kontaktu z nowo poznanymi ludźmi. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Wystarczy (na początek) się uśmiechnąć! Brzmi banalnie, ale działa! Patent ten polecam każdemu, ponieważ został przeze mnie wypróbowany. Jak zaczęłam się uśmiechać w I klasie liceum tak do III nie mogę przestać.

            Może właśnie dlatego przeżyłam tyle cudownych chwil w szkolnych murach. Uwieńczeniem tej nauki będzie majowa matura, ale dokładnie 100 dni przed nią, w styczniu, miało miejsce kolejne niezapomniane wydarzenie. Studniówka. Jak to mówi moja mama „bal nad balami co się pamięta latami”.  Gdyby nie szkoła, to przecież nigdy bym nie doświadczyła emocji związanych z tym balem.  Nie szukałabym  odpowiedniej sukienki, nie umawiałabym się do fryzjera z miesięcznym wyprzedzeniem, nie zatańczyłabym poloneza, nie pozowałabym do zdjęcia z czerwoną podwiązką na lewej nodze…

Tak więc oficjalnie z dumą mogę powiedzieć: Lubię szkołę! Bo choć często towarzyszył mi w niej stres, to jest on niczym w porównaniu do radości, jakie ona we mnie budzi teraz i będzie budzić w przyszłości, kiedy to za kilkadziesiąt lat będę oglądać zdjęcia z tego okresu w albumie z Biedronki, który kupiłam z koleżanką (w promocji!) za jedyne 11.99 zł ;).

Uśmiechnięta

W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA...

Miłość, miłość, miłość... o jej wspaniałości pisali najwybitniejsi poeci i pisarze ukazując jej piękno i charakter w swych wszelakich i różnorodnych dziełach. Słowo znane jest każdemu, lecz wielu ludzi nie rozumie, co tak naprawdę kryje się pod tym prostym wyrazem złożonym z kilku liter. Biorąc pod uwagę słownikową definicję prosto z wszechwiedzącej Wikipedii, miłość to uczucie skierowane do drugiej osoby połączone z pragnieniem zarówno jej, jak i własnego dobra oraz szczęścia.

Miłość może być rozumiana jako emocja wywołana poczuciem silnej więzi międzyludzkiej, z czym osobiście się zgadzam, ale czy tak wygląda miłość XXI wieku? W którym to ludzie kłamią, by zdobyć coś, na czym im zależy; idą po trupach do celu, szacunek do innych mając w głębokim poważaniu? Tak! I czy w takim świecie wciąż może istnieć prawdziwa, szczera miłość, pełna poświęceń i uczucia jak z bajki? Moim zdaniem to zależy od konkretnych osób, od ich skłonności do kompromisów i poświęceń. To powszechnie znane wszystkim uczucie, które sprawia, że chce się żyć; daje wiele szczęścia, ale nieraz sprawia wiele cierpienia. Bo czy mało to razy ktoś zakochał się ‘jak ten głupi’ bez wzajemności i ciepła, po czym nie mogąc dać sobie z tym rady, postanowił skończyć swoje cierpienie poprzez samobójstwo? Przyznacie z pewnością, że jest to dość drastyczny sposób uporania się z problemami. Przecież można inaczej, ale większość z nas jest coraz bardziej niecierpliwa, wolimy brać ‘co nam się nawinie’, zamiast zaczekać na prawdziwe szczęście.

Czyż to nie zabawne, jak ludzie potrafią się nawzajem ranić, ile to niespełnionych miłości i złamanych serc, których nie da się skleić żadnym, nawet najdroższym klejem! Weźmy na przykład związki młodzieży dziś: poznasz kogoś na imprezie, dzięki znajomym czy przez ‘neta’ i po kilku dniach znajomości zmieniasz status na facebook’u na ‘w związku’, ale na jak długo... bo będąc z kimś, kogo prawie się nie zna, można się szybko zawieść i po kilku dniach zakończyć znajomość. Związki mogą być bardzo długie, w których ludzie są ze sobą przez wiele lat i znają się na wylot i bardzo krótkie, gdy pod wpływem impulsu wiążemy się z kimś, kto jak się okazuje, nie jest tą odpowiednią osobą. Ale pomijając to, dziś już nawet 7- latki mają ‘drugą połówkę’, co z jednej strony jest słodkie, a z drugiej z lekka dziwne, bo przecież kto dawniej w wieku siedmiu lat myślał o miłości? Wtedy to większymi uczuciami obdarzało się swoją zabawkę czy zwierzątko domowe i w ten sposób uczyło się podstaw miłości, która wcale nie jest taka prosta.

Miłość jest pięknym uczuciem, którego każdy chce doznać w swoim życiu, zaznać ciut sympatii i zainteresowania płci przeciwnej i nie ma w tym nic złego, ale warto pamiętać, czym tak naprawdę jest miłość. Uczucie to nie przychodzi od tak, trzeba na nie zaczekać, bo ta prawdziwa miłość przychodzi tylko raz w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Miłość jest jak tlen, trudno bez niej żyć, ale żeby nigdy się nie skończyła, trzeba o nią dbać. Każdy związek uczy nas czegoś nowego; pokazuje, co tak naprawdę cenimy u innych  i czego szukamy, sprawia że jesteśmy szczęśliwi chociażby przez chwilę, dlatego nie powinno się żałować popełnionych błędów miłości, gdyż to one sprawią, że kiedyś będziemy szczęśliwi.

Niech żyją nieudane związki, kłótnie i problemy sercowe, bo to jeśli dzięki nim w przyszłości mamy znaleźć kogoś na całe życie, to warto!

Shadow

NIGDY WIĘCEJ (wiersz, który zajął I miejsce w II Powiatowym Konkursie Poetyckim 'O Bocianie Pióro' głosami jurorów - poetów)

Dałam ci miłość bezwarunkową
- przyglądałeś się jej podejrzliwie
przez mędrca szkiełko i oko
Analizowałeś jej skład chemiczny,
jej aspekty fizyczne
siłę
moc
natężenie
Ona czekała na wynik tej próby
Łaskawie wpuściłeś ją za próg
ale osłabła od chłodu
jakim powiało od ciebie
Odeszła
z mocnym postanowieniem poprawy:
już nigdy nie będzie umierała
ze smutku

Dominika G.

*** (wiersz, który otrzymał główną nagrodę w II Powiatowym Konkursie Poetyckim 'O Bocianie Pióro')

Jednej rzeczy żałuję, wiesz?
Tego, że poznałam Ciebie.
Może cofniemy czas, chcesz?
By los nie zbliżył nas do siebie.
Nie będę bez końca na Twój uśmiech czekać,
Jak dotąd czekałam - bo to nic nie zmienia.
Nie będę więcej przed Tobą uciekać,
Tak bojąc się odrzucenia.
A jeśli kiedyś w noc piękną szalenie
Gwiazda spadając, blaskiem mnie zaskoczy
Jedno tylko wypowiem życzenie:
Żeby przenigdy nie spojrzeć Ci w oczy.
Oczy tak piękne jak żadne inne
Właśnie w tych oczach się zakochałam
Jedno spojrzenie, całkiem niewinne - 
Przez nie z miłości zwariowałam.
A jakby to było, gdybym Cię nie znała?
Już nieraz zadałam sobie to pytani.
Kogo bym wtedy tak bardzo kochała?
Nie wiem. I niech tak zostanie.


Sylwia J.

KLINIKA BOLĄCYCH KOŚCI (felieton wyróżniony w konkursie Obserwatora Lokalnego)

Odkąd pamiętam, zawsze byłam wesołym i ruchliwym dzieciakiem, teraz może trochę inną, ale dość przeciętną nastolatką, mimo iż chorą na zespół Vactera. To jaka jestem: wesoła, optymistycznie nastawiona do życia, rozgadana, a jednocześnie bardzo cicha, to zasługa zakopiańskiego szpitala, w którym się wychowałam.

Od najmłodszych lat przyjeżdżałam tam to na operacje, to na rehabilitacje, spędzając czas z innymi chorymi dziećmi. Wiele osób nie lubi szpitali, szarych pomieszczeń, niewygodnych łóżek obleczonych w białą pościel czy też zapachu środków dezynfekujących, ale dla mnie każda z tych rzeczy to część mojego dzieciństwa które wcale nie było takie ponure i smutne, wręcz przeciwnie bardzo wesołe i kolorowe.

To miejsce jest dla mnie niczym drugi dom, w którym poznałam wspaniałych ludzi pełnych troski i poświęcenia, lekarzy dbających o stan zdrowia i przebieg leczenia oraz pielęgniarki, zawsze służące pomocą w razie nagłego bólu. Nie obeszło się również bez opiekunów dbających o to, abyśmy się nie nudzili; zawsze weseli i pogodni byli kimś więcej niż tylko wychowawcami, zastępowali rodziców i troszczyli się o nas, jak o swoje własne dzieci.

To właśnie stamtąd przywiozłam wszystkie niezapominane wspomnienia, nauczyłam się wielu rzeczy, poznałam przyjaciół, z którymi nieustannie kontaktuję się przez Internet. Od tamtej pory są zawsze blisko mnie, choć mieszkają w całej Polsce. KBK- Klinika Bolących Kości nazywana tak żartobliwie przez stałych bywalców - stała się dla mnie domem, do którego zawsze mile wracam, bo to przecież tam spędziłam połowę swojego życia, razem z innymi pacjentami miło spędzałam czas, grając czy to w karty, butelkę czy inne gry zawsze w wesołym towarzystwie. 

Nie obeszło się  bez walki na poduszki, dezodoranty oraz tradycyjnej zielonej nocy, która za każdym razem była największą atrakcją pobytu. Zdarzały się również drobne wypadki, kiedy to kogoś za bardzo ponosiła wyobraźnia, co zazwyczaj kończyło się tylko upomnieniem; nawet spacerom towarzyszyły wygłupy i śmiechy nie tyle ze strony pacjentów, ale również i opiekunów, którzy zawsze chętnie uczestniczyli w naszych małych szaleństwach, mając nas cały czas na oko. 

Chodzenie po mieście tak wielkim i popularnym jak Zakopane, zawsze sprawiało wszystkim dużo przyjemności, bo kto nie chciałby powłóczyć się po Krupówkach, pójść na pizzę i lody lub pod skocznię, gdzie zawsze znaleźli się chętni do pokazania swoich narciarskich umiejętności. Do dziś wspominam jazdę na szpitalnych łóżkach windą czy kręcenie filmików, przy których zawsze było dużo śmiechu i zabawy. Cała ta domowa atmosfera sprawia, że nie czuje się tego szpitalnego klimatu i zawsze miło wspomina się każdy pobyt. Mój kolejny będzie w wakacje 2013 - już nie mogę się doczekać!

Monika W.

POCZEKAM (felieton wyróżniony w konkursie Obserwatora Lokalnego)

Osiem godzin lekcyjnych to nie najlepsza opcja dla przeciętnej nastolatki - jestem przeciętną nastolatką. Natłok informacji dotyczących Bitwy pod Wiedniem i reticulum endoplazmatycznego przyprawiają mnie o zawroty głowy. Wraz z ostatnim dzwonkiem pośpiesznie udaję się do wyjścia. Zatrzaskuję szkolne drzwi, wyrzucam ze swojej głowy Chemie, Historie, Biologie.. Mimowolnie zmierzam się z otaczającą mnie szarą jesienią. Jeszcze parę minut i w końcu napiję się gorącej herbatki, otulę ciepłym kocem.

Wszędzie dobrze, lecz w domu najlepiej. Muszę tylko przebrnąć przez drogę na przystanek. Liczę kroki. Mam świadomość tego, że każdy jeden przybliża mnie do mojego ciepłego kąta.  Jeden, drugi, ..., trzydziesty - jestem. Autobus przyjedzie za osiem i pół minuty. Poczekam - pomyślałam.  Jakbym miała jakieś inne wyjście. Rozglądam się czy nie ma w pobliżu kogoś z kim osiem minut zamieniło by się w jedną. Nie widzę znajomych twarzy... No tak, w końcu wybiegłam ze szkoły jakby podpalili w niej kwas pirynowy. Ostatecznie zajmowanie się nieznajomymi też może być ciekawe. I tak nie mam nic innego do roboty...

Jako pierwsza w oczy rzuciła mi się jasnowłosa piękność. Nie tylko mi. Była obiektem zazdrości wśród spoglądających kobiet i naturalnie rzecz biorąc westchnień mężczyzn. Jej długie blond włosy opadały na bladą, nieskazitelną cerę. Opuszkami palców poprawiała grzywkę odsłaniając tym samym niebieskie oczy, podkreślone rzęsy i idealne rysy twarzy. Lekko oderwała wargi, zobaczyłam nieśmiały, uroczy uśmiech. Ideały jednak istnieją - pomyślałam. Na ławce obok pochylona babunia kołysze się z prawej strony na lewą, i z lewej na prawą. Zupełnie jakby słyszała jakąś melodię. Chustka na głowie przysłania jej siwe włosy, zasłania zmarszczki. Obolałe nogi podtrzymują trzy torby po brzegi wypełnione zakupami. Wyraźnie widać, że chwila na ławeczce sprawia jej przyjemność; to chwila odpoczynku. "Mamusiu, zaczekaj!" Odwróciłam głowę. Chłopiec biegnie za matką usilnie starając się ją dogonić. W jego oczach rysuje się strach. Kobieta, choć w obcasach, to pewnie potrafiłaby dogonić swój własny cień. Dziecko będąc ciągle dwa kroki za matką podaje jej rękę. Ta szarpie ją, przywołując chłopca do porządku. Szybko znikają za rogiem niebieskiego sklepiku. Nerwowo spoglądam na zegarek. Sześć minut. W myślach: poczekam.

Wracam do obserwacji. Może teraz przystanek obok. Tuż przy samym krawężniku zakochana para nie szczędzi sobie czułości. Chłopiec delikatnym muśnięciem pocałował ukochaną w czoło. Dziewczyna stanęła na palcach, wyprostowała się  i lekko podskakując, uwiesiła mu się na szyi. Spuściłam wzrok. Na nich nie mam siły patrzeć... Chodnikiem kroczy typowe małżeństwo. Nie trzymają się za ręce. Starszy mężczyzna choć jest u boku żony to ani myśli przepuścić okazji. Ogląda się za nastolatkami, które mogłyby być w wieku jego córki!  Ktoś trąbi. Odwracam głowę - jakiś mężczyzna w samochodzie wymachuje rękoma, krzyczy, choć pewnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że go nie słychać. Może to i lepiej...  Powód tej gorączki? Dzieciaki wybiegły ze szkoły, wkroczyły na jezdnię.  Gdzieś na drugim końcu rynku stoją "kolesie" z muzyką puszczoną na ful. Chyba nie interesuje ich fakt, że nie przepadam za hip hopem. Zerknęłam na wieżę zegarową... Cztery minutki. Poczekam.


Odwracam się na pięcie. Tak jak myślałam. Niezawodne towarzystwo zawsze na swoim miejscu. Panowie, którzy za pięć złotych lub za już kupione winko skoczyliby w ogień, konwersują na ławeczce. Swoją drogą ciekawe, czy bułkę przyjęliby z podobnym entuzjazmem, co swój ulubiony przysmak. Odpowiedziałam sobie na to pytanie - ponury uśmiech pojawił się na mojej twarzy. Szukam kolejnego obiektu do obserwacji. Po raz kolejny odwracam głowę. W ułamku sekundy na mój policzek ląduje mała kropla. Unoszę wzrok. Deszcz. Pada deszcz. Nagle, zupełnie jakby na komendę  "Trzy, dwa, jeden, start!" ludzie zaczynają biec. Biegają bez sensu tam i z powrotem. Rozkładają parasole, zakładają chusty na głowę - wszystko w pośpiechu. Zupełnie jakby wpadli w jakiś niepohamowany szał. Wciągu kilku sekund wcześniejsze obrazy zniknęły: zakochana para ani myśli rozpocząć romantyczny taniec w deszczu, hip-hopowcy porzucili swój styl i uciekli, starsze małżeństwo czeka w samochodzie - mąż nie przygarnął zmokniętej blondynki, nawet niezawodne towarzystwo zawiodło i schowało się pod dach. Cisza jak makiem zasiał. Słychać tylko delikatne "Kap, kap, plum, plum..".  Spoglądam na zegarek. Dwie minuty. Poczekam...

Michalina W.

środa, 20 lutego 2013

PRZYPOWIEŚCI BIBLIJNE SĄ JAK DOBRZY RODZICE (rozprawka)

Przypowieści biblijne dostarczają przykładów godziwego postępowania także dziś. Biblia jest słowem Bożym skierowanym do ludzi, jako że została napisana przez osoby znajdujące się pod natchnieniem Ducha Świętego. W Nowym Testamencie jest wiele paraboli, które ukazują nam jak mamy żyć, by być dobrymi ludźmi. Postaram się to udowodnić w poniższej rozprawce.

Jedną z takich przypowieści jest historia ,,O miłosiernym Samarytaninie". Opowiada ona o losie rannego, którym nie zainteresował się nikt oprócz jednego mieszkańca Samarii, czyli poganina. Wszyscy wierzący Żydzi przechodzili obok, tylko obcokrajowiec zdecydował się udzielić pomocy potrzebującemu, również finansowej. Wiele osób także dziś jest obojętnych na krzywdę drugiego człowieka. Chrystus pokazuje nam przez tę opowieść, że nie możemy być neutralni. Wręcz przeciwnie: mamy troszczyć się o innych.

Kolejnym przykładem jest parabola ,,O talentach". Opisuje przypadek trzech sług, którzy dostali pieniądze od wyjeżdżającego pana. Pierwszy z nich zakopał swój talent, dwóch pozostałych zaryzykowało obrót nimi i pomnożyło dwukrotnie. Po powrocie kupiec nagrodził przedsiębiorczych służących, ostrożnego zaś skarcił. Ta opowieść uczy nas, że każdy człowiek ma zdolności i powinien je rozwijać. Zachęca nas do samoanalizy i określenia swoich mocnych i słabych stron, aby móc się poprawić.

Ostatnią lecz równie trafną ilustracją mojej tezy jest przypowieść ,,O synu marnotrawnym", która mówi o dwóch braciach. Dostali oni majątek swojego ojca do podziału. Młodszy z nich wziął swą część i wyjechał z domu. Roztrwonił wszystkie pieniądze, dotknął biedy, dlatego postanowił wrócić do ojca i go przeprosić. Ojciec wybaczył synowi, a z okazji szczęśliwego powrotu, wydał ucztę na jego cześć. Historię syna marnotrawnego można bardzo łatwo odnieść do czasów dzisiejszych, gdyż obecnie wielu młodych ludzi wykorzystuje swoich rodziców. Zamiast uczyć się i pomagać im, trwonią ich pieniądze na swoje przyjemności. Taka przypowieść może nawrócić ich serca oraz pokazać, że mogą się zmienić.

Właśnie dlatego uważam, że parabole biblijne ukazują wiele przykładów odpowiedniego postępowania także dziś. Przypowieści były i będą uniwersalne. Pomagają wielu ludziom znowu wejść na dobra drogę prowadzącą do Boga. Poprzez swój prosty charakter odpowiadają na wiele nurtujących nas pytań, np. co naprawdę w życiu jest ważne.

Agnieszka :) :*


wtorek, 29 stycznia 2013

TWÓRCZA PISANINA (kółko medialne:)

NA POCIĄG
Gościu siądź w mym wagonie
na tarnowskim peronie
Nie dojdzie cię tu kanar
przyrzekam ja tobie

Gdzież jesteś mój luby
ja czekam na ciebie
W tym moim wagonie
będzie ci jak w niebie!
(stylizacja staropolska)

PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA
Moje kochanie, dziś dla ciebie gotuję z miłością
Wyznaję ci ją poprzez upieczenie piernika w kształcie serca
Słowa płyną jak delikatna i słodka czekolada
Dodaję mleko tak gorące jak ty
Smakuj z rozkoszą!
(lirycznie)

ZIMA ZASKOCZYŁA POLITYKÓW

Towarzysze i towarzyszki, nastały ciężkie czasy. Zima trwa, jest coraz gorzej. Potrzebujemy więcej i więcej węgla, żeby opalać nasze domostwa. Ładowanie tego surowca do piwnic nie jest prostą sprawą, ale jeśli tylko zagłosujecie na naszą partię, towarzysze i towarzyszki, my wam POMOŻEMY!
(partyjnie)

środa, 23 stycznia 2013

KONIEC ŚWIATA JUŻ ZA NAMI (analiza porównawcza Apokalipsy Św. Jana i filmu "2012")

PK


Bóg stworzył raj, w którym mogły żyć istoty podobne do niego. Ludzie mimo radości i wdzięczności za ten wielkoduszny dar, nieopatrznie zaczęli dążyć do całkowitej zagłady rajskiego porządku dochodząc do obecnego momentu, kiedy nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko myśleć nad Dniem Sądu Ostatecznego, który może nastąpić niespodziewanie. Krótko mówiąc, taka apokalipsa stanowi rodzaj utworu biblijnego, w którym mówi się o tajemnicach dotyczących sensu dziejów i końca świata. Adekwatnym przykładem wizji końca świata jest zarówno księga – Apokalipsa św. Jana, ale także ekranizacja filmu „2012” Rolanda Emmericha przedstawione z różnych perspektyw.

Apokalipsa św. Jana to ostatnia księga, która zamyka Nowy Testament. Jest ona pełną symboliki biblijnej księgą proroczą, która zawiera wizję końca świata i Sądu Ostatecznego. Samo słowo „apokalipsa” pochodzi z języka greckiego i oznacza objawienie, odsłonięcie tajemnicy, w tym wypadku opisując koniec i powstanie „Nowego Świata”. W utworze narratorem jest sam św. Jan, najmłodszy z apostołów i uczniów Chrystusa. Swoje słowa kieruje on do chrześcijan mieszkających w Azji Mniejszej i przekazuje im swoją wizję i obraz Sądu Ostatecznego. Jest to zarazem groźba, pouczenie i obietnica dotycząca życia wiecznego. Należy zauważyć, iż wyobrażenie końca świata przez św. Jana rozpoczyna się otwarciem czterech z siedmiu pieczęci przez Baranka, a z nich wyłaniają się czterej jeźdźcy symbolizujący zło, wojnę, głód i śmierć. Następnie pojawiają się męczennicy, którzy zaczynają błagać Boga o skrócenie sądu. Potem na ziemię zaczynają spadać kataklizmy. Ludzie bez względu na pozycję społeczną kryją się i uciekają przed gniewem Boga. Na końcu pojawia się Bestia, której Smok przekazuje swoją moc i władzę. Wszyscy mieszkańcy ziemi oddają pokłon Bestii. Niemniej, Apokalipsa św. Jana jest pełna symboliki i wręcz niemożliwe jest ją pojąć, nie znając dokładnie symboli i motywów przedstawionych w Biblii. Dobrym przykładem jest Baranek, który reprezentuje Jezusa Chrystusa, kolor biały symbolizuje czystość, kolor ognisty wojnę, a czarny śmierć. Ponadto, siedem pieczęci to symbol wyroków Bożych, a postać Bestii oznacza szatana, Antychrysta. Przedstawiona w tym utworze wizja przedstawiona przez Boga wyraźnie wskazuje, że stanie się i tak to, co ma się stać. Obraz końca świata opisany w Apokalipsie przez św. Jana jest bardzo symboliczny, trudny i budzący olbrzymią liczbę niedomówień.

Z kolei, film pt. „2012” wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha w 2012 roku także ukazuje wizję końca świata, lecz postrzeganą przez ludzi żyjących w XXI wieku. Akcja tego filmu rozpoczyna się w 2009 roku, kiedy naukowcy odkrywają na Słońcu silne burze słoneczne. Z ich wyliczeń wynika, że będzie to miało niebezpieczne skutki dla Ziemi. Następnie historia przenosi się do 2012 roku, gdzie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych panują ciągłe trzęsienia ziemi. Na ich skutek skorupa ziemska zaczyna ulegać powolnej destabilizacji, co jednak nie prowadzi do rozpatrzenia tej sytuacji w ramach wydarzenia ostatecznego przez ludzi. Jednakże, dwa lata wcześniej, podczas spotkania krajów G8, zdecydowano o budowie gigantycznych statków, będących rodzajem współczesnej arki Noego, na których w chwili kataklizmu ziemi miałaby się schronić elita światowych polityków oraz grupa najbogatszych ludzi z rodzinami. Niestety, władze nie przygotowały wystarczającej ilości statków, aby zmieścić wszystkich mieszkańców ziemi. Doprowadziło to do uratowania tylko niewielkich uprzywilejowanych grup ludzi, którzy będą niezbędni i potrzebni po zagładzie, o ile ocaleją.

Porównując opisy końca świata możemy łatwo stwierdzić, że Dzień Sądu Ostatecznego jest różnie postrzegany i przedstawiany ze względu na czas, hierarchię wartości i poglądy. Apokalipsa Św. Jana przedstawia koniec świata przez pryzmat Boga i chrześcijaństwa, bazując na symbolice oraz metaforach. Natomiast koniec świata według Emmericha opiera się na postrzeganiu w kategoriach przetrwania i niepewnej przyszłości przez ludzi XXI wieku. Co więcej, w utworze perspektywę ratunku mają przed sobą ludzie wierzący, uczciwi, oddani Bogu, a w ekranizacji filmu we współczesnym świecie ludzie wpływowi, bogaci i niezależni.

Podsumowując, kiedy Bóg sprowadza na ludzi spełniającą się przepowiednię, prawdopodobnie będzie to ciche, skryte i niepozorne. Apokalipsa to najważniejsza przepowiednia dla ludzkości. Zarówno biblijne jak i współczesne rozumienie terminu „apokalipsa” przywołuje na myśl wydarzenia ostateczne, kojarzące się ze śmiercią, bólem, cierpieniem wszystkich ludzi i całego świata. Do tego, należy podkreślić, że do apokaliptycznych wizji św. Jana nawiązywało wielu twórców, w tym sam Roland Emmerich. Mimo różnic w okolicznościach, epokach czy poglądach, koniec świata, moim zdaniem, będzie ukryty w nieprawdopodobnie inteligentny i misterny sposób, ponieważ nie znamy dnia ani godziny, kiedy to nastąpi.

czwartek, 10 stycznia 2013

TRAGICZNA POSTAĆ ANTYCZNEGO KRÓLA (charakterystyka Edypa)

Edyp -  główny i tytułowy bohater tragedii Sofoklesa "Król Edyp". Syn Jokasty i Lajosa, który został
porzucony w górach przez rodziców, gdyż wyrocznia przepowiedziała im, że zabije on własnego ojca i ożeni się z matką.

Sofokles ukazał Edypa jako człowieka, nad którym wisi nieszczęście i który będzie musiał stanąć przed nieodgadnionymi prawami losu i zmierzyć się z ich siłą. Bohater miał wiele cech pozytywnych, jak i negatywnych. Niewątpliwie naczelną z nich była uczciwość. To ona nakazała mu rzucić się w wir walki o wolność i sprawiedliwość. Nią kierował się podczas śledztwa. Okazał się bardzo sprawiedliwym człowiekiem : "ja zaś przysięgam zgodnie z bogów wolą pomścić zmarłego. Niechaj sprawcy czynu - wielu lub jeden - nędzną śmiercią zginą! Klnę także siebie! Jeśli ze mną wiedzą w domu mym goszczą i za stołem siedzą, aby to samo mnie, co ich spotkało." Tą oskarżycielską przemową nieświadomie skazał siebie samego.

Odpowiedzialny, dobry i mądry władca Teb. Nie zważając na trudności, pomagał swojemu ludowi w walce z plagami. Był godny zaufania. Tebańczycy, którzy już stracili nadzieję, przychodzili do niego po pomoc: "jeśli nie tobie zaufać - to komuż. Dzisiaj więc znowu błagam cię: Pomóż! Zbawcą raz jeszcze okaż się krainy, co cię za dawne uwielbiła czyny; znowu do cichej przystani nas prowadź, jak niegdyś wiodłeś przy gwiazdach szczęśliwych."

Kolejnymi pozytywnymi cechami charakteru są odwaga, śmiałość i zdecydowanie. Edyp kierował się swoją wielką mądrością oraz sprytem, o czym świadczy rozwiązanie zagadki Sfinksa oraz ocalenie Teb. Był także troskliwy, opiekuńczy i serdeczny. Podczas pożegnania z dziećmi wyszła na jaw jego wielka miłość do nich i troska, co się z nimi stanie w przyszłości. Uparty, konsekwentny i dociekliwy. Bardzo interesowała go sprawa jego pochodzenia, z czym udał się do wyroczni. Przyjazny i życzliwy wobec ludzi, chociaż czasem w stosunku do nich bywał podejrzliwy.

Mimo tylu zalet król nie był człowiekiem idealnym. Nie dopuszczał do siebie żadnej wiadomości, że to on może być źródłem nieszczęścia wielu ludzi w Tebach. Obwiniał wszystkich dookoła, oskarżał o to, że chcą go zrzucić z tronu i objąć władzę. Bał się o swoją pozycję jako władca co potwierdzają słowa: "Kreon, ów wierny, ów stary przyjaciel, zdradą, podstępem zamierza mnie zwalić i tak podstawia tego czarodzieja, Khlgona, który zysk bystro wypatrzy, a swojej sztuce dotknięty ślepotą." Pyszny i zarozumiały myślał, że ucieknie swojemu przeznaczeniu. Świadczą o tym jego słowa do Tyrezjasza: "o jest, lecz w Tobie jej nie ma, bo ślepym na uchu, oczach i ślepym na duchu."

Niecierpliwy i łatwo wpadał w gniew. Porywczy i gwałtowny, gdy ktoś chciał mu się przeciwstawić. Działał spontanicznie i pod wpływem nagłego impulsu, nie potrafił się opanować. Morderca ojca i kazirodca. Nie dopuścił się tych grzechów świadomie, lecz morderca i tak zawsze będzie mordercą, a kazirodca - kazirodcą. Za to został dotkliwie ukarany.

Edyp jest niewątpliwie postacią tragiczną. Wobec nieubłaganych wyroków losu bohater był bezsilny. Dlatego też, gdy zapoznałam się z jego postacią, nie potrafię ocenić jego osoby jednoznacznie. Z jednej strony uważam, że człowiek władcą swojego losu, od niego zależy jakie ma życie. Jest nawet takie powiedzenie: "Każdy jest kowalem swojego losu". Jednak pomyślałam na fatum ciążącym nad bohaterem. Mając to na uwadze, inaczej spojrzałam na Edypa. Bez względu na to, jaką postawę Edyp by przyjął, czy walczyłby z losem, czy poddał się i tak przegrałby. Przed przeznaczeniem nie ma ucieczki.

K.W 

wtorek, 8 stycznia 2013

KUMA KUMIE, czyli wspominki beskidzkiej babinki...

Widzieliśta kumo te dziwne stworzenia, co to się po mieście od środy plątajom?! Wojsko nie wojsko, bo niby w juniformach, ale że dziewuchy z nimi łazęgują, to może i nie armia... (chocia czy to nie jedno dziś: kawalir a panna, juści przeca to jakiesi równouprawianie powprowadzali, Boga się nie bojom!!). Ale niech ta chodzom sobie, ja sie im wcale nie dziwuje, boć i nasze Pilzno niejedno już na tem świecie widziało, niejedno sie w naszem piknem a cudnem mieście przeżyło... 

Pewnie, że kiedyś to nie miasto, a wieś niewielka była, ale już jaśnie wielmożny i łaskawie panujący Kazimierz Wielki zastał Pilzno osadom drewnianom, a ostawił murowanom, z wszelkiemi prawami miejskiemi – jako i w wielgim Krakowie!! A potem sroce spod ogona my tyż nie wypadali, bo to Władysław Jagiełło (ten od mieczów i „Krzyżaków”, ten ci sam!) nie raz i nie dwa, ale pińć razów przez Pilzno przejeżdżał i zawsze na noc (ano!) zostawał... Ulicom Węgierską się na Węgry jeździło i póki jełop jeden z drugim nieumyślnie pożarów nie spowodował (w XV, XVI i XVII wieku), to bogato a zamożnie nasze kupce i rzemieślniki sobie żyły. 

Potem my się nagle w Galicyi c.k. znaleźli, wtedy też coś niecoś Żydów przybyło (w 1830 cysorz zakaz ich osiedlania sie zniósł), ale dobrze sie stało, bo dzięki niem kolei i tych turkających pociągów w Pilźnie nie ma i nie będzie! I jeszczem ci chyba kumo nie gadała o tem, co nieboszczka prababka mojego pierwszego św. Pamięci męża cięgiem wspominała, o tej niby chłopskiej rabacji, kiedy w tysionc ośmset czterdziestem szóstem chłopy panów rzezały! Bo pewnie nie wicie, że to najbardziej w Pilźnie – ten słynny a krwawy Szela tylko 16 kilometrów stąd mieszkał, w Smarżowej, i tak sie na tutejszej szlachcie wyżył! Do dziś mało wiele dworów po okolicznych wsiach sie wala i niszczeje, a na smętarzach na mogiły panów złych i gorszych, ale i dziatek ich niewinnych patrzemy.

A wicie Wy, że w samej Hameryce, w tej tam Nebrasce tyż sie Pilzno znajduje? Bo może i dobrze z jednej strony, że ciuchcie przez Rynek nie kursujom, ale tyż i źle, bo się miasto nie rozwinęło, nie powstawały nowe „miejsca pracy”, jak to w telewizyi godajo. No i powyjeżdżały ludziska za chlebem za ten Atlantyk i tam New Pilzno założyły...     
 
Ale, ale, może te umundurowane ludzie co wspólnego z „Sokołem” majom?! Bo to pamiętacie, kumo, w tysionc dziewiencet śtyrnastem tych pieknych chłopoków z Polowej Drużyny Sokoła, co do II Brygady Legionów Polskich przeszli (mój Adaś, niech mu ziemia lekka będzie, tyż z niemi był, taki śwarny a prosty jak świca!...) i pode Lwowem, i na Śląsku,  i w „cudzie nad Wisłą” walczyli! A potem znowu z temi hitlerowcami trza było sie użyrać, oj, co to człek nie przeżył, co to nie widział...

Pójdźmy kumo do kościoła farnego p.w. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku pomodlić się przed cudnem neogotyckiem (bo strzelistem i ażurowem!) ołtarzem, a potem zapalić ogarek pod pomnikiem na Rynku: za tych co walczyli i zgineli, za tych, co nas polskiego i historii tej umiłowanej matusi – Polski naszej tajemnie uczyli; za harcyrzów, co się zawsze o nasze dzieciska troszczom – a!! Wiem, wiem, toż właśnie te harcyrze do Pilzna zjechały i nasze miasto oglądajom, a przygody przeżywajom – niech ta się dobrze bawiom i Galicje dobrze zapamiętajom!!

Beskidzka babinka (Czyli Barbara W., której zdarzyło się popełnić ten tekst Anno Domini 1999, z okazji Zlotu Krakowskiego Harcerskiego Kręgu Akademickiego 'Diablak' w LO im Petrycego w Pilźnie!)

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Wiersz "BO PRZYJAŹŃ TO BZDURA"

Upadłem, przewróciłem się na bok
Ciemność a ja sam, to był mój ostatni krok
Nie ma tu nikogo, echo też gdzieś uciekło
Ogarnia mnie pewność że czeka na mnie piekło
Wiem że nie wstanę, nogi krwią obryzgane
Ręce ze strachu rzeźbią dołki w mokrej trawie
Serce szybko wypełnia swą ostatnią służbę
Usta nic nie mówią otwarte pochłaniają pustkę
Oczy jedynymi świadkami wielkiej klęski
Chowają się pod płaszczem wstydu i tajemnic
Uszy zalane szumem liściastych drzew
Przywołują pytania co robiłem wcześniej źle?
Nie ma mnie już, nie odpowiem sobie nic
Powieki coraz cięższe, serce wolniej chcę już bić.
Pamiętam. Kochałem kiedyś dziewczynę
Dzięki niej poczułem pierwszą adrenalinę
Wieczorne spotkania, pierwszy pocałunek
Pierwsze miłosne wiersze i wielki szacunek
Pierwszą nienawiść chęć zemsty i wroga
Pierwsze odliczanie aż powinie mu się noga
Dziś nie ma jej, nie ma jego, nie ma mnie
Jest szum, gwiezdny tłum i ostatnich chwil król
Gdzie rozkażesz panie, dla mnie to rozkaz
Choć z chęcią bym jeszcze moment tu został..

Chcę sobie przypomnieć, choć głowa już zimna
Tak nieoczekiwanie wybiła ta godzina
Od zawsze byłem sam, i pewnie sam stąd odejdę
Bez smutku, bez nadziei, to niepotrzebne
Bez przyjaciół, ukochanej to bezczelne
Ale dam radę przecież jeszcze tutaj jestem.
Ostatnim gestem i ostatnim słowem już
Z zamkniętych oczu zrzucam osiadły kurz
Nagle coś, nagły huk, wyraźnie słychać tu
Widzę, przed oczami przeleciał czarny kruk
Szelest stukot kroków, ludzkich stóp
Ogarniająca mnie euforia oddala mnie od snu
Mgła opadła już, skończyła swe modlitwy
Usta w drodze donikąd już całkiem wyschły
Włosy obojętnie żeglują jednocześnie tonąc
Całe swoje piękno bezmyślnie w rosie trwoniąc
Chłód coraz większy opiewa mnie swym tknięciem
Walcząc jednocześnie z ciepłym bijącym sercem
A ręce, monotonnie szukając swego miejsca
Utknęły gdzieś pomiędzy brodą a odrzutem serca
Ustał szum, widzę tłum, ludzi spory tłum
Kroki coraz szybsze ku mej apokalipsie
Naglę widzę przyjaciół same znane mi twarze
Wyciągają nóż... Celują w krtań, wołając Amen.

                                                                                        Piotr Grzesiakowski ~ HzL.

PRAWZÓR LUDZKIEGO KOMPLEKSU (charakterystyka Edypa)

Głównym, a zarazem tytułowym bohaterem tragedii Sofoklesa jest Edyp. Został urodzony jako syn władcy Teb, Lajosa i jego żony Jokasty. Porzucili go oni w korynckich górach po tym, jak delficka wieszczka przepowiedziała mu mroczną przyszłość. Edyp uratowany przez pasterza dorastał na dworze króla Koryntu Polibosa. Z obawy przed własnym losem uciekł stamtąd, poznawszy przepowiednię. Rozwiązał zagadkę Sfinksa nękającego Teby, a w nagrodę otrzymał tron.

Edyp jest sumiennym i dobrym władcą, co wielokrotnie podkreśla chór, który nie wierzy w oskarżenia jakie kierują do Edypa Kreon i Tyrezjasz. Król za wszelką cenę chce znaleźć zabójcę Lajosa, mimo że coraz więcej faktów wskazuje, że to właśnie on jest zabójcą. Ukazuje się jego pycha uniemożliwiająca prawidłowo rozeznać się w sytuacji. Posiada ciągłe wrażenie panowania nad przeznaczeniem, oszukanym losem (hybris).

Z drugiej strony Edyp racjonalnie docieka prawdy, dlatego przepowiedni  ślepego mędrca przeciwstawia logiczne wnioski, które pomogły mu wyzwolić Teby od Sfinksa. Jest również podejrzliwy i impulsywny, wpada w gniew, nie wierząc w słowa delfickiej wyroczni i mędrca. W samoobronie oskarża Kreona o spisek i zdradę, a Tyrezjasza o pomaganie mu.

Gdy w exodosie prawda wychodzi na jaw, Edyp sam wymierza sobie karę i prosi Kreona, aby go wygnał. Do tego czasu żył nieświadomy popełnienia zbrodni (hamartia) i kazirodczego związku z matką. Król ukazuje skruchę i honor, prosząc o wygnanie, a żegnając swoje dzieci, ujawnia swoją czułość kochającego ojca i męża.

Moim zdaniem Edyp jest doskonałym przykładem klasycznej, pozytywnej i tragicznej postaci. Jego życie przepełnia nieświadomość i prowadzące do coraz gorszych wydarzeń fatum, mimo że z każdym, według niego trafnym wyborem paradoksalnie przybliża się do tragicznego zakończenia. Z tych względów zasługuje on na uwagę, a jego losy powodują u odbiorcy katharsis - oczyszczenie.


Szogun Eathal